Eski Senaryolarımdan

Senaryo Chip&Pin

Çeşitli reklamlar

Giriş bölümümüz, klasik bir tv görüntüsüne büründürülmüş reklam ve haberlerden oluşacak. Aşağıda bunları açtım.

Romantik buluşma

Sahne değişir hareketli görüntüler kaybolur ve sakinlik gelir: İki sevgili aşklarının doruğunda yanak yanağa bir bankta oturmaktadır. Yavaş yavaş yağmur atıştırmaya başlar. Bir birlerine sevgi ve aşkla bakarlar. Erkek, sevgilisine doktoru sorar, Kız doktoru elbette görmüştür. Ona c&p önerilmiştir. Artılarını anlatır biraz ama kendisini kaygılandırmaktadır bu: sakat gibi mi olacaktır, beklenmedik bir sonucu olabilir mi acaba?

Erkek evde

Bilgisayarının başına geçer ve chip & pine yazar. Önüne c&p ile ilgili bilgiler yığılmaya başlar. Nerde takılacağı vs.da. Bu bağlantılardan c&p takılan yerin adresini buluyor. Sitede c&p'nin özellikleri de anlatılmış, Alt alta listeden yavaş yavaş aşağıya iniyor, ders çalışma, duygu yönetimi, bıkmama, uyku problemleri, cinsel hayat, hafıza geliştirme, ... Tabiki cinsel hayat'a atlar elemanımız ve [Web Sayfasındaki Animasyon 5] izler. Bizim sevgili izlerken çeşitli sesler çıkarır ve bu sesler eşliğinde bilgisayar ekranına muhallebi fırlatırız.

C&p yerleştirilecek mi

E tabi ki, yoksa olay nasıl olsun? Ama bu kadar kolay mı bakalım: Kız çok düşündüğünü ama dışardan müdahalenin yanlış olduğunu fln düşünmektedir. Bir ilaç bağımlısı gibi, bir sakat gibi hissedeceğini söyler. Ama erkek fikri çok beğenmiştir ve hemen takmasını ister. Derslerinde yararlı olur şöyle böyle diye ikna eder. Taktıracak bir yer de bulmuştur. Kız ikna olmaz ama ısrara da dayanamaz.

Çılgın Fizikçi

Bu iki sevgili, boş bir koridorda yürümektedirler. Etraf boş olduğu için biraz korkaktırlar. Birden korkunç bir kahkaha duyarız, ardından ilerden bir odadan bir kedi fırlar. Odanın orası olduğunu farkederler ve odaya girerler. Oda pek karışıktır, bir sürü deney aleti vardır. Kara tahta üzerinde boş yer yoktur, ÇF çılgınca küçüçük bir boşluğu doldurmaya çalışmaktadır. Masanın üstünde elektrodlar, deney tüpleri ve c&p'ler vardır. Acaba konuşmalarına gerek var mı?

(Romantik) Buluşma II

Yine yağmur hafifçe atıştırmaktadır. Erkek daha önce yaptığı gibi sevgilisini öper ve ensesine dokunur ve yatakta görüntüleriz. (Bu kısmı animasyondan çalabiliriz, hani benzer ya, hani chip işe yaradı ya)

C&p ile rahat hayat

Kız artık her işini tam zamanında yapmaktadır. (bu sahneler hızlı gösterilecek, bir de müzik olsa ne iyi olur!)
 • Ders mi çalışması gerekiyor, çıt,
 • Bulaşık mı yıkayacak, çıt
 • Mutlu hissetmiyor mu, çıt
 • Sevişmek istemiyor mu, çıt
Daha az ve uyumadan birkaç gün ders çalışır ve çok iyi notlar alır, evleri tertemizdir, mutlu hissediyordur, sevgilisi ondan çok memnundur. Fakat, eksik bir şeyler hissetmektedir. Bir şeyler sanki olması gerektiği gibi değildir! Yanlış hatalı ve üstelik bişey işte. Ama bu nedir? Kendisi bilememekle birlikte etrafındakilerin olumlaması ve kendisinin hayal ettiği mükemmel insana yaklaşması hissettiği yanlışlığı bastırmasına neden olmaktadır.

Özgürlerle tanışma

Okulda dersine giderken, birisi bir broşür uzatır. C&p'nin "diğer" yönleri. Kız ilerideki çöpe atmak içinmiş gibi alır. Ama broşürü veren çocukla göz göze gelirler. Çocuk, ders çıkışında çay teklif eder. Kız utanır ve çıkışta farklı bir kapıyı kullanır. Broşürü okumaya başlar. Broşür tam olarak kızın hissettiklerini, yaşadıklarını yazmaktadır. Sanki bunu yazan kendisiymiş gibi. Bunu bildiri veren çocuğun ağzından dinleyip kızın hızlı çekimleri ile gösterebiliriz.

İnkâr

Kız birazda c&p'nin baskısı ile özgürlerden nefret etmeye başlar. Onlar başaramayanladandır, hayatı çözemeyenlerdendir, onlar hayatın formalizmindeki beklenmeyen dalgalanmadırlar (fluctuations), onlar hatadır. Bu durumda bir süre daha devam eder. Ama bunun bir sonu yok gibidir. Broşür aklına gelir arada, c&p'yi mutluluk moduna çevirmeden önce. Ama hissettiği yanlış hayatının her alanını kaplamaktadır. Evet sorusuz sualsiz moda geçtiğinde gereklilikleri yerine getirmektedir, fakat ...

Anlaşılmak

Bu çocuğu düşünür. Aşkın ilk zamanları gibi hissetmektedir. Hayatındaki yanlışlık onu düşündüğünde kaybolmaktadır. Onun hayaliyle özgürdür. Onu görmesi gereklidir, ama onun olabileceği yerlerden kaçmaktadır. Ve yakalanır. Kendisini tanımaz ama kendini yakalanmış gibi hareketsiz, kifayetsiz bulur. Bir kaç saniye geç de olsa, çocuk hatırlar kızı. Otururlar ve çocuk biraz broşürden bahseder. Kız çocuğa daha önce onun da chip sahibi olup olmadığını sorar. Çocuk onaylar. Ve kız birden elini arkaya atar daha ulaşmadan bir çığlık atar ve söker. Birden çok halsizleşir.

Ertesi gün

Erkek arkadaşı kapıyı çarpar, evden sinirli sinirli çıkmaktadır. Evde oturmaktadır. Dersleri, bulaşıklar ve kirli bir evdedir. Çok mutlu bir kedi gibi, yatakta gerinir ve tembellik yapar. Kendisi olmuştur. Tanımadığı bir robot değildir artık, herkesi mutlu eden. Yataktan kalkmak için elini atsada alışkanlıktan ensesine hayatın her anının tadını çıkarmaktadır. Nasıl olsa sevgilisinin gönlünü alır akşama, nasıl olsa ev bir ay pis olsa temizler, ödevlerini yapar zaten.

Filmin Son Tümcesi

Öneriler:
 1. Gökten üç c&p düşmüş, birini kendisi ezmiş, birini daha kendisi ezmiş ama sonuncuya yetişememiş. öyle yerde çürümüş kalmış
 2. Hayat yaşadıkça hayattır.
 3. Mutluluk, mutsuzlukla diyalektik olarak sevişen bir kavramdır. (bir cümleyi düşürüyo ama anlamı değil!)
 4. Kendisini dışarda arayan, içerde yanlız kalırmış.
 5. Bugünün işini yarına bırakabiliyorsan bırak.
 6. Tembellik en doğal insan hakkıdır.
 7. Kızımız sonraki hayatında özgürlere katılır ve kendisinin değerini hep bilir.
 8. Özgürlük başkasının mutluluğu için çalışmamaktan geçer. ()
 9. Hangimizin c&p'ni yok ki?
 10. C&p'nini çıkarmayanın ...

Kişiler:

 • Kız:
 • Sevgili:
 • Çılgın Fizikçi:
 • Muhabir:
 • Özgürler 1: Bence sıradan biri olmalı, yol göstericinin yakışıklı, uzun boylu ve mavi gözlü olmasına gerek yok. Çünkü, onun varlığı ve görüntüsü başka bir düzlemde, c&p karşıtlığında. (Düşüncenin, görünümün üstüne geçmesi!)
 • Özgürler 2..N: Bildiri dağıtacaklar, masa açacaklar.

Mekanlar :

 • Sevgililerin buluştuğu romantik yer: Kimya önü, eski biyoloji arkası
 • Kızın evi: Önce dağınık, sonra derli toplu sonra iyice dağınık (aka kızın odası)
 • Çılgın Fizikçi Labı: Valla buluruz sanırım, tam mekanındayız olayın!
 • Olursa Mediko

Çeşitli Reklamlar: 

Televizyon şeklinde gösterilecek kalitesi düşük olacak (tv'den çekiyor gibi). Belki haber şeklinde de olabilir.

Haber 1:

Mediko'da sırada insanlar görürüz, haber muhabiri durumu özetler, sırada bekleyen hasta çocukları, onların bürokratik işlemler için 2 saat sıra beklediklerini anlatır, sonrada gelen bir c&p çocuğun ağzından nasıl işlemlerin hızlandığı anlatılır.

Haber 2:

Kalabalık girişli bir zaman, bir öğrenci çıkar ve girerken onu görüntüleriz.

Reklam 3 :

Çılgın fizikçimiz, ne işe yaradığını anlatır. Bunun için Lablatuar kullanılabilir. Bir de sevgili için hazırlayacağımız web sayfası.

Web Sayfası 4:

Erkekin bakacağı sayfa, bilgiler olacak:
 • Ders çalışma,
 • Duygular
 • Sıkılmama bıkmama
 • Cinsel hayat
 • Hafıza gelişirme
 • Mutluluk modu
 • Uyku problemleri

Web Sayfasındaki Animasyon 5:

Bir animasyona ihtiyaç var! (Sevgiliniz asla "başım ağrıyor" demeyecek anafikri verecek) Animasyonda bir c& ile nasıl mutlu olunduğu silüet halinde gösterilecek.Senaryo Peri

Gördüğüm görünümleri, ki bunlar bir süredir aklımda canlandırarak saklıyordum, kâğıda nasıl geçirsem derken çıkan bir deneme.

Kötülüğün her zaman kötü olmaktan kaynaklanmadığını, bir insana iyilik yaparken aslında ona kötülük yapılabileceğini düşüne gelmişimdir. (Şimdi bunu yazınca hayır diyememek geldi aklıma hımm dedim) kötülük kötü olmamaktan kaynaklıysa, o zaman iyiliğin temsilcisi, perilik kurumu bundan nasıl etkilenir? Bir peri cadıya dönüşebilir mi?

Güzel bir düş sunacağım bu öyküde belki de içinden kâbus çıkacak :(

Senaryo Eskici

Bir eskici var, eskileri topluyor, oğluda onları lüks bir yerde satıyor.
Şimdi acaba eskici ne almaktadır?
Eskilerini satanlar neden satarlar?
Eskilere, elbette özel bir anlam yükleyecek bir abartma kullandım, peki bu kadar çabuk eskittiğimiz, yada çabuk değilse bile sık eskittiğimiz özel şey nedir?
Oğlu işinden nasıl etkilenmektedir?
Oğlunun müşterileri neden eskileri almaktadır?

Bu soruların cevaplarını yorum biçiminde girerseniz sevinirim. Biraz yorulalım? Bakalım bekledğiniz şekilde mi çıkacak :)

Yine kısa film öyküsü, düşsel, karikatürize edilmiş bir öykü.